Dr. Reinhard Fischer Auktionen Sale: 176
Deutschland 1800 - 1871 / German States 1800 - 187
Hessen-Kassel / Hesse-Kassel
Sale No: 176
Lot No: 168
Symbol: ss
Doppeltaler, 1843, Wilhelm II., AKS 43, J. 33, kl. Rf., dunkle Patina, ss.Double taler, 1843, Wilhelm II., PPC's 43, J. 33, small edge nick, dark patina, ss. (Image 1) (Image)
Sold...EUR 185.00
Closed..Sep-24-2020, 05:55:56 EST
Sold For 185
Sale No: 176
Lot No: 169
Symbol: ss
Taler, 1860, Friedrich Wilhelm I., AKS 63, J. 48b, Randfehler, kräftige Patina, ss.Thaler, 1860, Friedrich Wilhelm I., PPC's 63, J. 48 b, edge nick, strong patina, ss. (Image 1) (Image)
Closed..Sep-24-2020, 05:56:12 EST
Sale No: 176
Lot No: 170
Symbol: ss
Taler, 1862, Friedrich Wilhelm I., AKS 62, J. 48a, kl. Rf., ss.Thaler, 1862, Friedrich Wilhelm I., PPC's 62, J. 48 a, small edge nick, ss. (Image 1) (Image)
Closed..Sep-24-2020, 05:56:26 EST