Worldwide Stamps and Covers SWEDEN Postage due, perf 14
Sale No: 352
Lot No:247
Symbol:cvr
Cat No:L1, 6c, 19b
Sweden, Postage due Facit L1, 6c, 19b cover, 1+2×20+4×50 öre som lösen på delbetalt adressbrev (kort) till två assurerade paket, sänt från NYBORG 1.(P)OST 20.12 med dansk frankering 8+2×25+9×100 øre, och makulerat med nummerstpl 46. Transit MALMÖ PAKET 23.12.1879 och ankomststämplat SPANNARP 24.12.1879. Trots veck samt ett par märken def, ett mycket dekorativt och sällsynt objekt. Ex. Postiljonen 1975 och Philea 2006. (Image1)
Opening US$ 213.00
Sold...US$ 259.00
Closed..Jan-17-2018, 06:00:00 EST
Sold For 259
Sale No: 352
Lot No:249
Symbol:cvr
Cat No:L2, 7, 9, 10
Sweden, Postage due Facit L2, 7, 9, 10 cover, 3+24+50 öre + 13×1 kr som lösen på ofrankerat adresskort sänt från Tyskland till KRISTIANSTAD 6.7.1877. Trots veck och en del skador ett dekorativt objekt med högt lösenbelopp. (Image1)
Opening US$ 35.00
Sold...US$ 35.00
Sale No: 352
Lot No:255
Cat No:L7
Sweden, Postage due Facit L7 used, 1874 24 öre grey, perf 14. 20 stycken. Även olika nyanser. F 8.000 (Image1)
Opening US$ 106.00
Sold...US$ 141.00
Sold For 141
Sale No: 352
Lot No:256
Cat No:L7a
Sweden, Postage due Facit L7a *, 1874 24 öre red-violet, perf 14. God centrering. F 5000 (Image1)