Records 1 to 25 of 47

AB Philea Sale: 352

SWEDEN

Other collections
image Sale No: 352
Lot No:861

Sweden, Revenues collection. LOKALA LÖSENMÄRKEN i många olika valörer från ett flertal städer. Även typolikheter och färgnyanser. Excellent quality. (108) (Image1)

Opening US$ 141.00
Sold...US$ 188.00

Closed..Jan-17-2018, 06:00:00 EST
Sold For 188

image Sale No: 352
Lot No:862

Sweden, Local post lot. STOCKHOLMSPOST helark av 4, 7, 10 öre och 20 öre samt dito av de tre lågvalörerna där 4 och 7 öre endast har lodrät perf, 10 öre är operf och ett 7 öres ogummerat makulaturark med partiellt spegeltryck. Dessutom ett tjugotal lösa lokalpostmärken 2:a–4:e perioden och några brev. (Image1)

Opening US$ 73.00
Sold...US$ 76.00

Sold For 76

image Sale No: 352
Lot No:863

Sweden, Charity seals collection 1906–1977. BARNENS DAG: vykort 1906, 15 olika märken och ett häfte 1915–1949, helark 1944, allt **. 26 minnespoststämplade försändelser, varav flera med brevmärke. Ett vykortshäfte och tre olika biljetter ingår också. Fine quality. (Image1)

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59

Sale No: 352
Lot No:880

Sweden, Cancellations. Orter A–Ö på 32 visirblad, i huvudsak Oscar II, gott om AM-prakt. Bl.a. Arnemark, Bergnäsudden, Bergsholmen, Blåningsmåla, Engebsácken, Fosieby, Gunnarsjö, Kungstorp, Lögdeå, Sundom (två ex), Ölands Skogsby, värde Postal orter från 25.- och uppåt drygt 22.000.-.

Opening US$ 729.00
Sold...US$ 729.00

Sold For 729

Sale No: 352
Lot No:881

Sweden, Cancellations. Två st tjocka visiralbum Ringtyp m.ph.–2000-tal,. Mycket stor mängd AB–lyxstämplar. Samt ett album häftesblock, m.m. Mycket högt värde. Approx. 15 kg. (några 1000)

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 294.00

Sold For 294

image Sale No: 352
Lot No:882

Sweden, Cancellations collection/accumulation 1890–1955 in visir album with stamp mounts. 30 visirblad Oscar II (och lite Medaljong) med ortstämplar A–Ö, många väldigt fina. Därutöver 30 visirblad med märken med PKP-, PKXP- och PLK-stämplar, allt från läsbara till prakt. Mostly good quality. (Hundratals) (Image1)

Opening US$ 259.00
Sold...US$ 259.00

Sold For 259

Sale No: 352
Lot No:883

Sweden, Cancellations accumulation 1920–1940 in visir album with stamp mounts. Ortstämplar (postorter T–Ö) på lösa frimärken, frimärken på klipp och hela försändelser (bl.a. en fin stp Krokslätt – O-län på vykort). Ett antal praktstämplar finns också. Somewhat mixed quality. (Hundratals)

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 400.00

Sale No: 352
Lot No:884

Sweden, Cancellations accumulation 1920–1940 in visir album with stamp mounts. Ortstämplar (postorter A–K) på lösa frimärken, på frimärken på klipp och på försändelser. En hel del praktstämplar har hittats. Somewhat mixed quality. (Hundratals)

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 412.00

Sold For 412

Sale No: 352
Lot No:885

Sweden, Cancellations accumulation 1920–1940 in visir album with stamp mounts. Ortstämplar (postorter K–Sö) på lösa frimärken, på frimärken på klipp och på frimärken på försändelser. Ett antal praktstämplar har hittats. Somewhat mixed quality. (Hundratals)

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 553.00

Sold For 553

image Sale No: 352
Lot No:886

Sweden, Cancellations accumulation 1870–1920 in visir album with stamp mounts. Samling järnvägspoststp (huvudsakligen PKXP) på Ringtyp–Gustaf V Medaljong och Lilla riksvapnet. Allt från läsbara till prakt. Mest Oscar II. Insatt i nummerordning. Somewhat mixed quality. (>700) (Image1)

Opening US$ 224.00
Sold...US$ 224.00

Sold For 224

Sale No: 352
Lot No:889

Sweden, Cancellations. Parti Vapen-modernt i sju urvalshäften+ pärm med Oscar II inkl. många vackra och även bättre stplr. Även en del bättre märken inkl. UPU 1+2 kr och Garboblocket.

Opening US$ 118.00
Sold...US$ 200.00

image Sale No: 352
Lot No:891

Sweden, Cancellations collection OSCAR A–Ö på sex visirblad. Bl.a. Upplands Ekeby (P: 250), Vassen (500), Ölands Näsby (rep.) och Ösmo-Nynäs (175). Många praktstämplar, dock ngt bl. kval. (330) (Image1)

Opening US$ 141.00
Sold...US$ 212.00

Sold For 212

Sale No: 352
Lot No:892

Sweden, Cancellations. Pärm med ca 2000 järnvägsstämplar mest Ringtyp–1960-tal inkl. många vackra.

Opening US$ 129.00
Sold...US$ 129.00

Sold For 129

image Sale No: 352
Lot No:895

Sweden, Cancellations. Oscar II. Ca 170 st, de flesta med AB–lyxstämplar. (Image1)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 106.00

Sold For 106

image Sale No: 352
Lot No:896

Sweden, Cancellations. STORA TJÄNSTE. 130 olika huvudsakligen prakt–lyxstplr 1875–1910. T.ex. Edsbordet 1903, Hulterstad 1893, Höckgården 1882, Kinneved 1889, etc. (Image1)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 141.00

Sold For 141

image Sale No: 352
Lot No:897

Sweden, Cancellations. Elva visirblad med stämpar A–Ö på Oscarsmärken. Fine quality. Katalogvärde enligt inlämnaren Postal 14.400 (528) (Image1)

Opening US$ 129.00
Sold...US$ 129.00

Sold For 129

Sale No: 352
Lot No:898

Sweden, Cancellations collection/accumulation 1920–1980 in visir album with stamp mounts. Frimärken på brevklipp och lösa frimärken, alla med ortstämplar, allt från läsbart till prakt. La–Nö. Totalt 62 visirblad. Somewhat mixed quality. (Hundratals)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 82.00

Sold For 82

Sale No: 352
Lot No:899

Sweden, Cancellations collection/accumulation 1920–1980 in visir album with stamp mounts. Frimärken på brevklipp och lösa frimärken, alla med ortstämplar, allt från läsbart till prakt. Br–Fö. Totalt 54 visirblad. Somewhat mixed quality. (Hundratals)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 82.00

Sold For 82

Sale No: 352
Lot No:900

Sweden, Cancellations. Visiralbum div: Ca 100 st Oscar II bl.a. järnväg och 60 st Medaljong, mest AB–kvalitet, två blad udda stämplar. 15 visirblad modernt, de flesta i lyxkvalitet.

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 82.00

Sold For 82

Sale No: 352
Lot No:901

Sweden, Cancellations collection JÄMTLAND in visir album. Mest Medaljong–1950-tal, inkl. ett 40-tal försändelser, plus POB, m.m. Mest god kval. inkl. flera vackra. (150)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 82.00

Sold For 82

image Sale No: 352
Lot No:903

Sweden, Cancellations collection in visir album. E-län, 414 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Ringtyp–moderna, läsbara–prakt. (Image1)

Opening US$ 71.00
Sold...US$ 106.00

Sold For 106

image Sale No: 352
Lot No:904

Sweden, Cancellations collection in visir album. H-län, 412 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Ringtyp–moderna, läsbara–prakt. Mycket Öland. (Image1)

Opening US$ 188.00
Sold...US$ 188.00

Sold For 188

image Sale No: 352
Lot No:905

Sweden, Cancellations collection in visir album. L-län, 472 olika ortstämplar ordnade alfabetiskt, på lösa frimärken, brevklipp eller försändelser. Även bättre, Ringtyp–moderna, läsbara–prakt. (Image1)

Opening US$ 71.00
Sold...US$ 112.00

Sold For 112

Sale No: 352
Lot No:907

Sweden, Cancellations. GOTLAND. Nio st PRAKT-/LYX-stämplar 1866–1910. Bl.a. F 10+24 WISBY, DUSS, HEJDE, ROMA. Vacker lot.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59
Sale No: 352
Lot No:909

Sweden, Cancellations. GOTLAND. Tre st intressanta 12 öre Vapen brev inkl. WISBY 8.9.1865, KLINTEHAMN 29.4.1871 samt ett brev från Stockolm till Wisby eftersänt till Hemse ankomststämplat BURGSVIK 17.5.1870.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59