Records 1 to 19 of 19

AB Philea Sale: 352

SWEDEN

Mixed collections
image Sale No: 352
Lot No:831

Sweden, **/*/used collection 1855–1955 in Estett album with stamp mounts. Tre st fina 4-skillingar (varav en stp WEXIÖ 11.10.1856), 8 skilling, båda lokalmärkena, nyanser och varianter på 12 öre Vapentyp, nyanser på Ringtyp, Kongressen och Jubileet upp till 1 kr. Ganska många praktstpl och några lyxstpl. Mostly good quality. (>500) (Image1)

Opening US$ 353.00
Sold...US$ 424.00

Closed..Jan-17-2018, 06:00:00 EST
Sold For 424

Sale No: 352
Lot No:833

Sweden, **/*/used collection 1855–1967 in Schaubek album with stamp mounts. Bl.a. Vapen/Lejon i något blandad kval (även svart lokal med fht, en del Ringtyp, Kongressen kpl x, UPU 5 öre–60 öre stpl, en del bra 1930-tal och tiotalet BC/CB, även något tjänste/lösen, samt liten "extraavdelning" stpl Oscar, bl.a. en del 20 öre med omvänt vm krona. Fine quality.

Opening US$ 294.00
Sold...US$ 294.00

Sold For 294

Sale No: 352
Lot No:835

Sweden, **/*/used. Parti Vapen–1960-tal i Visirpärm med bl.a. ett hundratal Ringtyp, 3×F 273BC **, Bellman BC ** fyrblock, flera ** strip och satser etc. F ca 59600.

Opening US$ 235.00
Sold...US$ 235.00

Sold For 235

Sale No: 352
Lot No:836

Sweden, **/*/used collection 4 skill bco–1968 i Verbis-album with stamp mounts. Förening kpl *, flera BC-/CB-par etc. Lågt utrop. Mostly fine quality. (1000)

Opening US$ 235.00
Sold...US$ 235.00

Sold For 235

Sale No: 352
Lot No:837

Sweden, **/*/used accumulation. Omfattande parti i 13 album/insticksböcker inkl. bl.a. ostämplat och nominalvara. Besiktiga.

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 188.00

Sold For 188

image Sale No: 352
Lot No:838

Sweden, **/*/used collection 1872–1919 in Leuchtturm album with stamp mounts. Lösen och tjänste. Märkena väl beskrivna till nyans, variant, m.m. Fyr- och sexblock förekommer liksom ett antal snyggare stämplar. Somewhat mixed quality. (>300) (Image1)

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 212.00

Sold For 212

Sale No: 352
Lot No:839

Sweden, **/*/used. Tre lageralbum 4 skill–1990-tal med bl.a. rep 8-skill och kpl Vapen. Så gott som allt stpl före 1948 och huvudsakligen ** 1966–84. Mest bra kval.

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 271.00

Sold For 271

Sale No: 352
Lot No:843

Sweden, **/*/used collection/accumulation 1876–1920 in visir album with stamp mounts. Stora och små tjänste, lösen, Lilla riksvapnet, Landstorm, påtryck på Ringtyp. Vattenmärkesvarianter finns. En del bättre stämplar, främst på stora tjänste. Somewhat mixed quality. (>1000)

Opening US$ 118.00
Sold...US$ 129.00

Sold For 129

Sale No: 352
Lot No:844

Sweden, **/*/used collection/accumulation 1855–1970 in two stockbooks. Ett antal BC-/CB-par ingår. Bandmärken typbeskrivna. Ett antal snygga stämplar har hittats. Very mixed quality. (>700)

Opening US$ 118.00
Sold...US$ 224.00

Sold For 224

image Sale No: 352
Lot No:845

Sweden, **/*/used. Insticksbok med dubbletter, Vapentyp–ca 1950 inkl. BC-/CB-par t.ex. tre st BC-/CB-par av F 273, även lite utländskt. (Image1)

Opening US$ 200.00
Sold...US$ 224.00

Sold For 224

Sale No: 352
Lot No:849

Sweden, **/*/used. Samling Vapen–1969 i DAVO-album med bl.a. flera 1924 års, tjänste, etc. Mest bra kval. (1000)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 82.00

Sold For 82

Sale No: 352
Lot No:850

Sweden, **/used collection/accumulation Ringtyp–2010 in stockbook. Även en del äldre brev och vykort samt en del häften. Mostly good quality. (3000)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 82.00

Sold For 82

image Sale No: 352
Lot No:852

Sweden, **/*/used. Samling brevmärken från Frimärksutställningar 1896–52, HV. (Image1)

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 141.00

Sold For 141

Sale No: 352
Lot No:853

Sweden, **/used collection 1960–79 i två Safealbum with stamp mounts. Synbart komplett både postfriskt och stämplat. Lågt utrop. Fine quality.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59

Sale No: 352
Lot No:854

Sweden, **/*/used. Stämplad samling 1969–79 i visiralbum. Diversealbum **/* Lilla riksvapnet–modernt. Verbisalbum **/* Ringtyp–1959. FDC 1936–67.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59

Sale No: 352
Lot No:856

Sweden, **/*/used. Samlingar 1858–1961 i Viking- samt 1858–1982 i Facitalbum inkl. en del moderna ** häften och block.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 88.00

Sold For 88

Sale No: 352
Lot No:857

Sweden, **/*/used. Album med ca 100 ** Ewerts provtryck huvudsak i strip samt ca 120 Lokalpostmärken mest 1940-tal inkl. en del bättre.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59

Sale No: 352
Lot No:858

Sweden, **/*/used. Samling Vapen–1948 med bl.a. flera 1924 års, tjänste och lösen, etc. Ngt blandad kval.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59
image Sale No: 352
Lot No:859

Sweden, **/*/used lot in stockbook med huvudsakligen stämplade märken från 1900-talet, många med vackra–prakt-stämplar. Även några försändelser, bl.a. förfilateli och sedlar. (Image1)

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 294.00

Sold For 294