Records 1 to 19 of 19

AB Philea Sale: 352

SWEDEN

Cover collections
Sale No: 352
Lot No:935

Sweden, FDC. Ca 1630 ex med vinjetter 1959–86 inkl. dubbletter. Även bättre ingår. Approx. 16 kg.

Opening US$ 247.00
Sold...US$ 259.00

Closed..Jan-17-2018, 06:00:00 EST
Sold For 259

Sale No: 352
Lot No:937

Sweden, FDC. Ca 1440 FDC med vinjetter 1938–76 inkl. dubbletter. Approx. 12 kg.

Opening US$ 212.00
Sold...US$ 212.00

Sold For 212

Sale No: 352
Lot No:938

Sweden, FDC. Ca 565 olika FDC med vinjetter 1938–83 inkl. flera bättre.

Opening US$ 212.00
Sold...US$ 212.00

Sold For 212

Sale No: 352
Lot No:939

Sweden, FDC. 41 olika FDC med specialstämplar 1969–86 inkl. flera bättre. Alla utom två med vinjetter.

Opening US$ 71.00
Sold...US$ 71.00

Sold For 71

image Sale No: 352
Lot No:940

Sweden, FDC. Två FDC: Telegrafverket 100 år (tvåsidiga) på kort sign, P Olofsson och Karl Axel Pehrsson resp. 1982 Omöjliga figurer i par på brev, signerat av konstnären Oscar Reutersvärd, dessutom medföljer fem andra objekt signerade av konstnärer, gravör, bl.a. HW. Gutschmidt, Slania, Svenolov Ehrén. (Image1)

Opening US$ 35.00
Sold...US$ 35.00

Sale No: 352
Lot No:941

Sweden, Covers. Pärm med 57 förfilbrev inkl. t.ex. Sthlm Bandeau 1738, flera Kronopost 17-1800tal, Rak- och Bågstplr etc.

Opening US$ 176.00
Sold...US$ 176.00

Sold For 176

image Sale No: 352
Lot No:943

Sweden, Covers. Lot med utvalda försändelser 1915–55, 27 st bl.a. 145 öre Postemblem på luftpostbrev till Uruguay 1937. Totalt tolv st sända till utlandet varav tio st luftpostförsändelser, en reklamation 1948 och flera med BC-/CB-par. Trevlig post. (Image1)

Opening US$ 118.00
Sold...US$ 118.00

Sold For 118

Sale No: 352
Lot No:944

Sweden, Covers. 60 försändelser inkl. en del utland, bl.a. många bra censurbrev. Rek 36 öre Vapentyp, ass 49 öre till Frankrike 1914, kraschpost Newton 14.2 1916, Högt värde.

Opening US$ 118.00
Sold...US$ 235.00

Sold For 235

Sale No: 352
Lot No:945

Sweden, Covers. Pärm med ca 75 brev- och framsidor förfil-1970 inkl. flera Vapen, klipp med div. stplr, par F10 etc.

Opening US$ 118.00
Sold...US$ 118.00

Sold For 118

Sale No: 352
Lot No:946

Sweden, Cover collection 1880–1970-tal on Visir leaves. Mest försändelser till utlandet, varav mycket brevkort, bl.a. luftpost, censur, lösen, m.m. (144)

Opening US$ 82.00
Sold...US$ 82.00

Sold For 82

Sale No: 352
Lot No:947

Sweden, Covers. Album med ca 40 försändelser 1716–1948, bl.a. brev från utlandet med lösenstpl "45 öre" och "Obetaldt".

Opening US$ 71.00
Sold...US$ 71.00

Sold For 71

Sale No: 352
Lot No:948

Sweden, Covers. Tolv försändelser frankerade med Oscar 8 öre 1902–09 varav sju sända utrikes inkl. Tyskland och Frankrike, etc.

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59

Sale No: 352
Lot No:952

Sweden, Cover collection 1880–1960-talen in visir album. Bl.a. nordiskt resekort, samt många försändelser till utlandet, inkl. luftpost, ass, censur, m.m. (64)

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 112.00

Sold For 112

Sale No: 352
Lot No:954

Sweden, Cover collection 1870–1970-talen i pärm. Bl.a. tilläggstjänster, censur, Kongress/Förening, två st brev med F 257, m.m. Somewhat mixed quality. (57)

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59

image Sale No: 352
Lot No:955

Sweden, Covers. Fyra försändelser: 3 + 3 öre Liggande lejon, till Blockhusudden i Stockholm, två st brev med 6 öre Ringtyp t.13 utan ph 1883–84 samt ett rekbrev med 42 öres porto, vackert stämplat RÅDA 6.3.1878. (Image1)

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 59.00

Sold For 59

Sale No: 352
Lot No:958

Sweden, Postal stationery collection 1880–1920 i fin pärm. Brevkort, samtliga begagnade och sända till utrikes destinationer. Porto 6, 5 och 10 öre. Bl.a. stämplar. Ovanlig sammanställning. (150)

Opening US$ 141.00
Sold...US$ 141.00

Sold For 141

Sale No: 352
Lot No:960

Sweden, Postal stationery. Ca 130 postgångna helsaker bKe2–6 inkl. flera sända utomlands, mest bKe6 (89). Även nio obeg. bKe4–5.

Opening US$ 118.00
Sold...US$ 118.00

Sold For 118

image Sale No: 352
Lot No:961

Sweden, Postal stationery collection/accumulation 1872– in album with stamp mounts. Drygt 250 helsaker. Bl.a. fiins Fk1, Fk2 med tilläggsfrank 12 + 6 öre för expressbefordran, bKe 9 från Polcirkeln 1900 till London, Skeppsspoststpl, Dansk poststpl på svensk helsak, järnvägsbrevkort, militärbrevkort, tjänstebrevkort, m.m. Intressant material. Good quality. (Image1)

Opening US$ 141.00
Sold...US$ 188.00

Sold For 188
image Sale No: 352
Lot No:962

Sweden, Postal stationery. Två pärmar med huvudsakligen obeg. helsaker. Många dubbletter. (Image1)

Opening US$ 59.00
Sold...US$ 200.00